Kenia safari
Afryka Kenia

Kenia – Dzień dobry Afryko!

Nie planowałam wyjazdu do Kenii. Po prostu stało się, pojawiła się ciekawa oferta. Padło pytanie: Lecimy? A że mnie do podróży namawiać nie trzeba, to decyzja zapadła w zasadzie z dnia na dzień. Zostawiłam psa, męża i z moją niewielkich rozmiarów walizeczką wyruszyłam w świat.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Kenia – powitanie z Afryką

Mombasa w styczniu przywitała mnie ciężkim, ciepłym powietrzem i kolejką do wizowania (wtedy odbywało się to na granicy). Po wyjściu z lotniska to samo powietrze owiało mnie znowu. Ktoś rzucił – “This is Africa”, więc co się dziwisz. Przed wyjazdem, na hasło Kenia, miałam przed oczami kadry z filmu  „Pożegnanie z Afryką”. W moich wyobrażeniach zwierzęta rodem z zoo miały przechadzać się swobodnie, niebezpiecznie wzrastało też w moich wyobrażeniach ryzyko, że zostanę szybko czyimś obiadem. Ale przecież się zdecydowałam, więc nie ma co marudzić. Wsiadam grzecznie do małego sześcioosobowego busa i ruszam do hotelu.

Po 9 godzinach w samolocie, wizualizacja kąpieli z prysznicem, zdaje się być jak wygrana na loterii. Zmęczona upałem i podróżą zasypiam… Dobranoc Afryko. Trzeba się dobrze wyspać, bo kolejne dni przeznaczone są na to, co ściąga do Kenii turystów – safari.

Standardowa droga przez sawannę w Kenii

Zebry! Zebry na drodze!

Wstaję ok. 6 i ruszam, razem z moją 6-osobową grupą do Parku Narodowego Tsavo w planie jest też Park Amboseli. Podróż z Mombasy do Parku trwa ok. 7 godz. i nie było by w tym nic godnego wzmianki, gdyby nie zebry! Pierwsze zebry na drodze. Myślę, przyzwyczajona do Mazurskich krajobrazów, u nich zebry, u nas na krowy i ta myśl sprawia, że cieszę się jak dziecko…

Zebry na drodze - safari w Kenii

Wtedy, jeszcze komuś, kto by mi powiedział, że będę potem te zebry kwitować pozbawionym emocji – o zebry, dałabym po głowie. Po zrobieniu im zdjęć, jadę do bram Parku Tsavo. Po przekroczeniu jego bram krótki postój na toaletę i w drogę na bezkrwawe łowy. Warto pamiętać, że to jest pierwszy postój, kolejny będzie już w lodges, czyli takim hotelu na terenie parku. Z busa podczas przejazdu nie można wysiadać, o czym przypomina nam nasza przewodnik. Park Tsavo to park typu busz, czyli krzaczki, krzewy, zwierza trzeba zwierza wypatrywać.

Sokoli wzrok kierowcy

Safari w Kenii - nasz kierowca i ego sokoli wzrok

Kenia safari - nie tylko duże zwierzęta

 

Na szczęście jedziemy z bardzo doświadczonym kierowcą, którego wprawiony wzrok, sprawia, że co chwila mamy instrukcje, z której strony busa powinniśmy patrzeć by odnaleźć zwierzęta. Idzie mi to średnio. Myślę, no tak wada wzroku robi swoje, ale jak kierowca znajduje przy drodze owada, przestaję się dołować i dochodzę do wniosku, że OK to on jest super, a ja po prostu turysta. I tak w aparacie mam już słonie, żyrafy, strusia… i niezliczone ilości antylop… i na każde zwierzę reaguję z taką samą, prostą radością i ekscytacją z jaką jako dziecko wypatrywałam pierwszej gwiazdki. Obserwowanie zwierząt działa na mnie kojąco. Następnego dnia widząc, co mnie czeka z bananem na twarzy eksploruję Park Amboseli. Ma on charakter sawanny, więc łatwiej o zwierzęta, nawet takiemu początkującemu turyście jak ja. Szybko udaje mi się sfotografować żyrafy, słonie, ale i uwaga! uwaga! – LWY… pięknie wygrzewające się przy wodopoju.

Safari w Kenii - lwy

Wodopój - safari w Kenii

Safari w Kenii - jeszcze więcej zebr

Safari w Kenii - żyrafa

Słoń afrykański na safari w Kenii

Kenia wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nigdy tak dobrze nie wypoczęłam. Polecam ją każdemu, kto chciałby przeżyć, coś, co zapamięta na długo.

Kilka rad przed wyjazdem do Kenii:

  1. O wizę do Kenii najlepiej aplikować przed wyjazdem
  2. Walutą, która z łatwością wymienicie na miejscu są dolary.
  3. Nie ma wymaganych szczepień.
  4. Może przydać się niewielka latarka.
  5. Przyda się lornetka i aparat z dobrym zoomem.

 

3 Responses

  1. Bardzo zazdroszczę. Afryka od dziecka była dla mnie najciekawszym kierunkiem podróży.
    Gratuluję!

  2. Dlaczego lepiej kupić wizę przed wylotem, a nie na miejscu? Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 14 =