Izrael - co warto zobaczyć?
Izrael Porady

Jak przygotować się na podróż do Izraela? Praktyczny poradnik

Planowanie podróży do Izraela to dopiero początek niezapomnianej wizyty w Ziemi Świętej. Ten niewielki kraj jest jednym z najbardziej ekscytujących i różnorodnych miejsc na świecie. Jednakże niezwykle szeroki wachlarz atrakcji i ciekawych miejsc do odwiedzenia sprawia, że czasami podróżni są przytłoczeni perspektywą zaplanowania podróży, gdyż nie mają pewności, od czego zacząć i jakie atrakcje uwzględnić na swojej liście. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zaplanować idealne wakacje w Izraelu, a swoją wycieczkę znaleźć możesz na przykład tutaj: https://r.pl/izrael.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Najlepszy termin i optymalny czas trwania wycieczki

Izrael ma łagodny klimat przez cały rok, co oznacza, że ​​tak naprawdę każda pora roku jest dobra na wyjazd. Kraj cieszy się długim, ciepłym i suchym latem, które trwa od kwietnia do października oraz na ogół łagodną i stosunkowo krótką zimą. Latem temperatury rosną powyżej 30oC, a duża wilgotność powietrza powoduje, że odczuwalne temperatury są jeszcze wyższe. Natomiast zimowe miesiące od listopada do marca przynoszą niższe temperatury, ale także możliwość opadów deszczu i gwałtownych, choć krótkotrwałych, burz. Uznaje się, że najlepiej zaplanować podróż do Izraela na maj lub październik, ponieważ wtedy pogoda jest najbardziej umiarkowana i przewidywalna, dając komfortowe warunki do zwiedzania.

Planując podróż do Izraela warto sprawdzić, kiedy wypadają najważniejsze żydowskie święta, takie jak Pascha, Yom Kippur czy Rosz Ha-Szana, by w miarę możliwości wybrać inny termin, ponieważ zwiedzanie może być wtedy nieco utrudnione. Warto również pamiętać, że w judaizmie Szabat, czyli sobota, jest dniem świętym, co może mieć wpływ na Twoje podróżne plany. W okresie Szabatu, który zaczyna się o zmierzchu w piątek, a kończy w sobotę wieczorem, zamknięte są wszystkie instytucje i urzędy, a pociągi i autobusy przestają kursować lub kursują według bardzo ograniczonego rozkładu. W nowoczesnym Tel Awiwie większość restauracji i kafejek pozostaje otwarta, ale inne sklepy i miejsca publiczne pustoszeją. Jednakże w bardziej religijnych i konserwatywnych miastach takich, jak choćby Jerozolima, mieszkańcy gorliwie przestrzegają zasad Szabatu, dlatego uszanuj ich zwyczaje i nie narzucaj się ze swą obecnością. Wykorzystaj ten czas na spokojny spacer opustoszałymi uliczkami i chłoń atmosferę wyciszenia, by później ze zdwojoną energią wrócić do normalnej aktywności.

Trudno jest określić, jaki czas wystarczy, by poznać Izrael. Mimo swoich niewielkich rozmiarów zachwyca różnorodnością i bogactwem historycznym oraz kulturowym, dlatego można spokojnie powiedzieć, że bez względu na to, czy masz tydzień, czy miesiąc, nie zobaczysz wszystkiego, co ten kraj ma do zaoferowania. Dziesięć do czternastu dni to optymalny czas pobytu, który pozwoli Ci zarówno spędzić kilka dni w głównych miejscach turystycznych, takich jak Jerozolima, Galilea, Tel Awiw czy Morze Martwe, jak i odpocząć na jednej z pięknych plaż.

Kwestie praktyczne: język i pieniądze

Jednostką walutową w Izraelu jest nowy szekel izraelski (ILS), który został wprowadzony do obiegu w 1985 r., zastępując poprzednią walutę – szekla. Nowe szekle emitowane są przez Bank Izraela, a 1 ILS to równowartość 100 agorot. Zgodnie z obowiązującymi przepisami turyści mogą wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie, których wartość nie przekracza jednak równowartości 800 tysięcy ILS. Natomiast wwóz i wywóz większych kwot wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Najpopularniejszą walutą obcą w Izraelu są niewątpliwie dolary amerykańskie i zdecydowanie jest to waluta, którą warto ze sobą zabrać na izraelskie wakacje.

Wymiany dolarów lub innej waluty na szekle można dokonać już na lotnisku, ale także później w jednym z licznych kantorów, banków czy na poczcie. Warto jednak pamiętać o Szabacie, ponieważ wszystkie te miejsca są zamknięte od piątkowego późnego popołudnia do soboty wieczorem. W wielu miejscach jest też możliwość płacenia bezpośrednio w dolarach, ponadto lokalną walutę można pobrać w rozbudowanej sieci bankomatów. W niektórych bankomatach można także wypłacać euro lub dolary. Przed wyjazdem zapisz i schowaj w bezpiecznym miejscu numer karty płatniczej, numer konta bankowego i numer kontaktowy do banku, by w razie kradzieży lub zgubienia móc niezwłocznie ją zablokować i zapobiec utracie środków.

Ilekroć wybieramy się do obcego kraju, warto jest zapoznać się z miejscowym językiem i zwyczajami. I nie inaczej jest w przypadku wyjazdu do Izraela. Większość mieszkańców mówi tu po angielsku, więc jeśli znasz ten język, to nie będziesz miał najmniejszych problemów z nawiązaniem kontaktu. Może Cię to zdziwi, ale możesz także spotkać potomków Żydów z Europy Wschodniej, którzy świetnie mówią po rosyjsku i po polsku. Przed wyjazdem zawsze warto poświęcić trochę czasu, by nauczyć się kilku podstawowych zwrotów, ponieważ tubylcy zwykle doceniają takie, nawet dość nieporadne, próby.

Bezpieczeństwo

Zazwyczaj kwestie związane z bezpieczeństwem wyjazdu do Izraela budzą wiele emocji, na co wpływ ma niewątpliwe napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie. Jednakże Izraelczycy są niezwykle przyjaźnie nastawieni wobec turystów i dokładają wszelkich starań, by każdy czuł się tam mile widziany. Najlepiej zapomnij o tym, co być może przeczytałeś w gazetach lub usłyszałeś w wiadomościach i przekonaj się na własne oczy, że Izrael to bardzo bezpieczne miejsce do odwiedzenia. Podczas podróży należy zachować takie same środki ostrożności, jak w każdym innym miejscu na świecie. Jeśli wybierasz się na nocny spacer po mieście, schowaj dokumenty i pieniądze, nie zapuszczaj się samotnie w dzielnice odległe od głównych turystycznych atrakcji. Duże izraelskie miasta nocą zazwyczaj tętnią życiem, a z licznych restauracji i kafejek dobiega gwar rozmów, więc możesz mieć pewność, że nie będziesz czuć się samotnie i nieswojo.

Zakupy

Podczas pobytu w Izraelu poświęć trochę czasu na szperanie po lokalnych targowiskach i małych sklepikach w poszukiwaniu unikatowych pamiątek. Pamiętaj, że tutaj podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu, targowanie się jest tradycją. Przy zakupach pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Cena podana jest zazwyczaj punktem wyjścia do negocjacji; oczywiście dotyczy to stoisk z pamiątkami i małych butików, a nie wszystkich towarów w sklepach;
  • Targowanie się jest sztuką i wiąże się z pewną grą, ale pamiętaj, żeby nie marnować czasu sprzedawcy, jeśli nie masz zamiaru niczego kupować, bo jest to uważane za afront;
  • Targowanie się to negocjowanie ceny, która jest satysfakcjonująca dla obu stron, a nie wykłócanie się, zawsze należy zachowywać się przy tym uprzejmie i spokojnie;
  • Nie zdziw się, gdy sprzedawca wyjdzie za Tobą ze sklepu, jeśli zdecydujesz się przerwać negocjacje cenowe; masz wtedy szansę dobić targu po korzystnej cenie;
  • Pamiętaj, ile chcesz i możesz wydać, ponieważ kupcy mają wprawę w negocjacjach i mogą próbować Cię przechytrzyć; większość sklepów oferuje podobny asortyment, więc z pewnością znajdziesz taki, gdzie kupisz upatrzone rzeczy taniej.

Często turyści mówią, że cały Izrael jest jak muzeum. Zobaczysz tam ślady starożytnych cywilizacji i różnorodną architekturę, odwiedzisz miejsca, o których być może czytałeś w Biblii i przeniesiesz się w czasie. Izrael jest przez wielu ludzi na świecie uważany za świętą ziemię, to kolebka trzech największych monoteistycznych religii, których wyznawcy przyjeżdżają tu nie tylko jako turyści, ale jako pielgrzymi. Pobyt tam to naprawdę niezwykłe doświadczenie, wykraczające daleko poza standardowy urlop na plaży.

2 Responses

  1. Super wpis. Przyda się bo właśnie planuje wyjazd do Izraela! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 12 =