Jordania
Azja Jordania

Jordania – prawdziwy raj na Bliskim Wschodzie.

Marzysz o egzotycznej wycieczce do ciepłych krajów? Chcesz przeżyć niezapomniane wczasy, poznając obcą kulturę? Jeśli tak, to kierunek może być tylko jeden — Jordania! Dlaczego warto zwiedzić Jordanię i co sprawia, że od kilku miesięcy jest to prawdziwy raj dla podróżnych?

Jordania — podstawowe informacje

Jordania to kraj położony w Azji, w regionie Bliskiego Wschodu. Te niewielkie państwo, którego powierzchnia wynosi 88 794 km kwadratowych (wielkość porównywalna do powierzchni Portugalii), graniczy z Izraelem, Syrią, Irakiem oraz z Arabią Saudyjską. Co ciekawe granica między Jordanią, Izraelem i Arabią Saudyjską przebiega w jordańskiej miejscowości Akaba, która znajduje się tuż nad Morzem Czerwonym.

Jordania mimo swojego położenia ma bardzo zróżnicowany klimat, gdyż przez ten mały kraj przechodzą aż trzy strefy klimatyczne. Na północnym zachodzie panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, w środkowej części kraju podzwrotnikowy kontynentalny, a zaś na południu Jordanii odczuwalne są wpływy klimatu zwrotnikowego suchego. Największa amplituda temperatur odczuwalna jest głównie w zimowych miesiącach. W grudniu w stolicy kraju — Ammanie — termometry mogą pokazywać 7 kresek. W tym samym czasie w okolicy Wadi Rum zobaczmy 16 stopni, a w nadmorskim kurorcie – Akabie — cieszyć się będziemy mogli słońcem i 20. stopniową temperaturą.

Jordania to w zdecydowanej większości kraj pustynny z płaskowyżami. Najwyższy wzniesieniem w kraju jest Dżabal ar-Ramm (1738 m), natomiast najniżej położony punkt znajduje się nad Morzem Martwym i wynosi 400 m p.p.m.

Jordania — nieodkryty raj na Bliskim Wschodzie

Z roku na rok Jordania wczasy cieszą się coraz większą popularnością. Władze kraju zacierają ręce, ponieważ turystyka napędza gospodarkę. Bum turystyczny na Jordanie rozpoczął się około 2 lata temu, gdy irlandzkie linie lotnicze wprowadziły w Polsce tanie loty na Bliski Wschód. Z niektórych informacji można wyczytać, że to właśnie władze Jordanii zawarły umowę z irlandzkim przewoźnikiem i same dopłacają do każdego wczasowicza. To właśnie dzięki temu Polacy mogą cieszyć się tanimi wakacjami w Azji południowo-zachodniej, a bilety przez cały rok są w bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety informacje te nigdy nie zostały oficjalnie potwierdzone, dlatego patrzy na nie z przymrużeniem oka.

Jeśli myślisz o wczasach w Jordanii, to z pewnością powinieneś pomyśleć o rezerwacji wycieczki w biurze podróży. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na załatwianiu formalności, a poza tym będziesz miał pewność, że żadna jordańska atrakcja Ci nie umknie.

Jordania — co warto zobaczyć?

Jordania to niewielki kraj, który posiada przede wszystkim bardzo długą historię. To właśnie w regionach Bliskiego Wschodu rodziła się cywilizacja, z której dorobku czerpie cały świat do dziś. Kraj ze stolicą w Ammanie oferuje mnóstwo atrakcji, zwłaszcza dla turystów z Europy.

Głównym ośrodkiem turystycznym jest Akaba, położona nad wybrzeżem Morza Czerwonego. Akaba jest jedynym portem morskim kraju, z 27 km linią brzegową. Miasto posiada połączenie promowe z Egiptem, dzięki czemu omijane jest terytorium Izraela. Zresztą z Akaby dojedziemy w 30 minut do jednego z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Izraelu. Mowa tutaj oczywiście o Ejlacie.

Oprócz wartości wypoczynkowej Jordania pochwalić się może olbrzymim dorobkiem historycznym i kulturowym. Mowa tutaj m.in. o ruinach miasta Petra, które zostały wpisane na współczesną listę 7 cudów świata. Najsłynniejszym obiektem w starożytnym mieście jest wykuta w skale piętrowa budowla Al-Chazna. Budowla powstała w I-II w. n.e. i jest nazywana przez Beduinów Skarbcem Faraona. Co ciekawe Al-Chazna pojawiła się w filmie Indiana Jones i ostatnia kuracja. Dla fanów przygód Indiana Jonesa mamy dobrą wiadomość. Idąc szlakiem prowadzącym do ruin Petry, napotkać możemy Beduinów, którzy za niewielką opłatą zaprowadzą nas do Skarbca Faraona dokładnie tą samą trasą, którą przemierzył filmowy Indiana Jones.

Kolejnym miejscem, którego nie można przegapić będąc na wczasach w Jordanii, jest region Wadi Rum. Najpopularniejszymi formami wypoczynków wśród turystów jest zwiedzanie pustyni, biwakowanie w obozach beduińskich oraz wspinaczka skałkowa. Bez dwóch zdań najbardziej ekscytującą przygodą jest nocowanie pod gwiazdami z Beduinami. Na Wadi Rum możemy odciąć się od świata i przeżyć niezapomnianą przygodę zgodnie z mottem Beduinów “tu nie ma wifi, tu jest życie”.

Czerwone podłoże skalne pustyni Wadi Rum sprawia, że cała pustynia przypomina podłoże Marsa. Nic dziwnego, że w jej okolicach powstaje mnóstwo filmów o czerwonej planecie.

Jordania to zdecydowanie najlepszy plan na 2020 roku. Kraj, do którego dolecimy w niecałe 4 godziny, sprawi, że przeżyjemy niezapomniane i bardzo ekscytujące wakacje wśród niesamowitej kultury i ludzi.

One Response

  1. Ja mam mieszane uczucia do tego kraju . Owszem Petra i Wadi Rum sa niesamowite i warte zobaczenia. Natomiast ludzie szczególnie związani z turystyką bywają straszni, lapczywi na pieniądze, oszukuja i widza w turystach tylko kasę. Możliwe że mialem pecha, co nie zmienia faktu że niesmak pozostal.
    Z tego regionu najbardziej polecam Iran, najsympatyczniejsi ludzie na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 8 =