Zatoka Ha Long Wietnam
Azja Vlog Wietnam

Zatoka Ha Long naszym okiem – sprawdź czy warto!

Ha Long to jedno z kultowych miejsc w Wietnamie. Już po wpisaniu w Google hasła “Wietnam” w grafice jako pierwsze pojawia się zdjęcie Zatoki Ha Long. Co jakiś czas pojawia się w internecie dyskusja czy Ha Long to nadal godna uwagi atrakcja czy już miejsce na tyle komercyjne, że dobrze wygląda  tylko na zdjęciach.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Nasz film z rejsu po zatoce Ha Long

Jak widać na tym krótkim klipie ruch w zatoce Ha Long jest bardzo duży.

Tajemnica Ha Long

Jedna z wersji legendy głosi, że kiedy Wietnamczycy stanęli do walki o swój kraj z groźnymi najeźdźcami z północy, pomocy w walce udzielił im jeden z bogów – Nefytowy Cesarz. Zesłał on na ziemie Matkę Smoków (nie, nie Denerys!) wraz z potomstwem, by wesprzeć starożytnych Wietnamczyków. Smoki szybko rozprawiły się z przeciwnikiem za pomocą boskiego ognia. Gigantyczne szmaragdy, które wypadały z ich pysków, utworzyły mur obronny, który z czasem zmienił się w większe i mniejsze wysepki.

Po zakończonej walce, smoki zostały na ziemi, by pomagać ludziom hodować bydło, uprawiać rolę i dbać o kraj. Na pamiątkę tego wydarzenia, zatokę gdzie zstąpiła na ziemię Matka Smoków nazywa się Ha Long lub Halong, a miejsce gdzie pojawiły się jej dzieci „Bai Tu Long”, co oznacza “dzieci Smoka” i łączy się z inną ciekawą legendą według której naród Wietnamski pochodzi od smoków.

Ha Long obecnie

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznana za jeden z Nowych 7-dmiu cudów świata zatoka, to miejsce, gdzie możecie zobaczyć ponad 1600 wapiennych wysp i wysepek. Jedne z nich kryją w swoim wnętrzu jaskinie, na innych znajduje się bujna zielona roślinność, a największe mają nawet swoje własne jeziora. W centralnej części zatoki znajdują się ok. 800 formacji na obszarze zaledwie 330 km2 . Takie nagromadzenie wysp plus intensywny ruch turystyczny sprawia, że w sezonie robi się tu dość tłoczono. Ciężko uwierzyć, że kiedyś miejsce to było spokojną zatoką z niewielką wioską rybacką położoną na jej brzegu.  Regulacje i bezpieczeństwo nie zawsze szły w parze z rosnącą popularnością zatoki i rosnącym zainteresowaniem. W 2011 doszło do wypadku, w którym zginęło 12 osób. Według świadków wydarzenia, jedna z desek na burcie statku wycieczkowego po prostu odpadła… Dwa miesiące później zatonął inny statek, na szczęście obyło się bez ofiar. Intensywny ruch turystyczny odbija się również na czystości zatoki. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się wodzie, by zauważyć pływające butelki czy inne śmieci.

Zatoka Ha Long czy warto?

Naszym zdaniem – tak. Chociaż pogoda bardzo rzadko wygląda tak jak na zdjęciach, to podziwianie tego stworzonego przez naturę miejsca z pokładu statku jest po prostu przyjemne… Zatoka potrafi być mocno zatłoczona, więc polecamy tu zajrzeć i to jak najszybciej, bo z roku na rok traci swój naturalny urok.

 

Jeżeli poszukujesz więcej ciekawostek o Wietnamie to polecam wpis i film o atrakcjach Hanoi.

2 Responses

  1. […] Dajcie znać, co myślicie o Hanoi? Jakie inne atrakcje polecacie? Piszcie, wysyłajcie zdjęcia. Niech się dzieje! Niech się dzieje tyle co w Hanoi! >-) Jeżeli wybieracie się na zwiedzanie Wietnamu to powinien Was zainteresować też ten wpis – Zatoka Ha Long moim okiem – czy warto? […]

  2. Fajny wpis tylko szkoda, że taki krótki. Sam myślałem o zatoce Ha Long i po cichutku liczyłem na nieco bardziej rozbudowaną opinię 😛 Tak czy siak pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − siedem =