Dorota Kamińska i Sylwia Jaworska. Autorki blogów o podróżach.
Grecja Korfu

Jaka jest najlepsza Sałatka po grecku? Wywiad z ekspertką

Niespełna rok temu odwiedziliśmy zieloną grecką wyspę Korfu. Choć nasz wyjazd miał charakter wypoczynkowy, to udało nam się zaplanować krótkie spotkanie i rozmowę z Dorotą Kamińską, autorką bloga “Sałatka po grecku” i właścicielką lokalnej firmy turystycznej.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Spotkanie z ekspertką od Korfu

Dorota, która z wykształcenia jest historykiem sztuki, na Korfu mieszka od ponad 6 lat, doskonale zna język grecki i jest skarbnicą wiedzy na temat wyspy. Dzięki naszemu spotkaniu dostaliśmy zastrzyk wiedzy na temat kapryśnej pogody, najpiękniejszych plaż, historii a także lokalnej kuchni.

Pogoda na Korfu jest jak Kobieta

Kiedy zapytaliśmy o pogodę na Korfu, która w maju zeszłego roku obfitowała w opady deszczu usłyszeliśmy, że tutejsza aura jest trochę jak kobieta.

Dorota: My mówimy, że na Korfu pogoda jest taka jak kobieta czyli jest zmienna i bardzo kapryśna, nigdy nie da się jej przewidzieć. Prognozy pogody też tak do końca się nie sprawdzają. Także w zeszłym roku mieliśmy przepiękny maj i chyba nie było ani jednego dnia deszczowego natomiast teraz mamy odwrotnie, mamy maj deszczowy. No ale skądś ta zieleń musi się wziąć.

Czemu akurat Korfu?

Choć Kerkyra nie jest jedynym miejscem w Grecji, gdzie mieszkała Dorota Kamińska to właśnie tutaj postanowiła pozostać na dłużej wraz z mężem.

Dorota: (…) było kilka takich powodów. Nie ukrywam, że jednym z najważniejszych dla mnie powodów była ilość turystów z Polski dlatego, że my zajmujemy się wycieczkami dla naszych polskich turystów, którzy przybywają tutaj na Korfu. Więc Korfu jest jedną z takich topowych wysp, która jest odwiedzana przez ogromne ilości polskich turystów. Po drugie. Chciałam, żeby to była wyspa, na której jest nie tylko fantastyczne morze i świetne plaże, ale na której jest dużo do zwiedzania dlatego, że ja jestem z wykształcenia historykiem sztuki więc na Korfu czuję się jak ryba w wodzie. Jesteśmy w mieście Korfu, które znajduje się na liście Unesco. Jest to jedno z najpiękniejszych miast w Grecji. Mamy pałac cesarzowej Sisi. I dużo różnych takich ciekawych właśnie historycznych miejsc.

Wywiad z autorką bloga Sałatka po grecku w mieście Korfu
Rozmowa z Dorotą, autorką bloga “Sałatka po grecku” to skarbnica wiedzy o wyspie Korfu i Grecji

Dlaczego Polacy jeżdżą do Grecji?

Nasza rozmówczyni spotyka w codziennej pracy bardzo dużo polskich turystów i doskonale wie jakie są motywy ich wyborów wakacyjnych. Na pytanie dotyczące greckiego stylu wypoczynku odpowiedziała:

Dorota: (…) 70% turystów przyjeżdża do Grecji, żeby się zrelaksować. Żeby złapać od tych Greków tą lekkość życia, taki właśnie wrodzony relaks, takie odstresowanie się, zapomnienie o problemach, zdjęcie z nadgarstka zegarka, żeby wreszcie wyjść z tego wiecznego niedoczasu. I to jest właśnie taki grecki sposób życia, że jesteśmy na takim trochę wiecznym luzie.

Najpiękniejsze plaże Korfu

Jesteście ciekawi, które z licznych plaż na wyspie są najpiękniejsze według Doroty? Spytaliśmy także o to:

Dorota: (…) zacznę od tego, że bardzo często turyści narzekają, że na Korfu nie ma piaszczystych plaż, ale nie wiem skąd w ogóle taka informacja się wzięła. Korfu ma fantastyczne piaszczyste plaże, które się znajdują na południowym zachodzie. Także moją taką ulubioną plażą i zawsze kiedy mamy trochę czasu wolnego w sezonie, to jest taka plaża, która się nazywa Marathias i ona się znajduje na południowym zachodzie, fantastyczna, długa, piaszczysta plaża z rewelacyjnymi widokami. (…) Druga plaża, która robi furorę na całej wyspie Korfu to jest tak zwana rajska plaża do której się wypływa z dwóch wiosek, albo to jest Paleokastritsa albo sąsiednia wioska Liapades i to jest plaża do której można tylko wpłynąć, nie można tam wejść. Oryginalna nazwa tej plaży to jest nazwa Chomi. (…) jeżeli ktoś z was planuje wakacje w samym mieście Korfu. Mamy przy pałacu Mon Repos taką niewielką plażę z bardzo fajnym takim barkiem, gdzie można sobie zamówić drinka, poplażować, cieszyć się jednocześnie widokami (…)

Co zobaczyć na Korfu?

Zapytaliśmy również o trzy największe atrakcje wyspy dla miłośników zwiedzania. Oczywiście na wyspie jest ich dużo, dużo więcej o czym możecie przekonać się choćby z naszego wpisu Najpiękniejsze widoki Korfu – atrakcje greckiej wyspy w obiektywie Prosto o podróżach

Dorota: Trzy najpiękniejsze miejsca do zobaczenia. Numer jeden, bo to jest miejsce w którym teraz jesteśmy czyli, zdecydowanie, numer jeden, dwa i trzy, tak bym powiedziała, to jest miasto Korfu. Dlaczego? Dlatego, że miasto Korfu jest uznawane za najpiękniejszą stolicę wysp greckich według wielu, również jak się podpisuję pod tym rękami i nogami tak trochę subiektywnie (…) Po drugie taki najbardziej rozpoznawalny punkt widokowy na wyspie Korfu, taka można powiedzieć wizytówka całej Korfu czyli punkt widokowy Kanoni, który znajduje się zaraz przy lotnisku (…) I po trzecie najpiękniejsza wioska nadmorska, w które też słyszałam, że byliście, czyli Paleokastritsa.

Wywiad z Dorotą Kamińską

 

To było bardzo miłe i smaczne spotkanie bo na koniec porozmawialiśmy również na temat kuchni Korfu o weneckich korzeniach. Nie odmówiliśmy sobie także spróbowania pasticiady oraz najlepszej sałatki po grecku w mieście! Cały wywiad z Dorotą możecie obejrzeć powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =