Kreta Chania
Europa Grecja Kreta

Chania – co warto zobaczyć w najpiękniejszym mieście Krety?

Jest południe. Z nieba leje się żar. Z lewej strony port wenecki z zacumowanymi jachtami, z prawej fale rozbijają się o skały. Nasza czwórka idzie gęsiego wąskim chodnikiem długiego falochronu ku najsłynniejszej latarni morskiej na wyspie Zeusa. Wreszcie koniec. Obok przepływa kuter rybacki. Kapitan odwzajemnia pozdrowienia unosząc swą dłoń powyżej głowy. Wiatr jest silny. Przewraca nasz mały statyw do kamery. Wreszcie możemy podziwiać panoramę najpiękniejszego miasta Krety. Tak przywitała nas Chania!

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Planujesz wakacje na Krecie? Zobacz nasz film z podsumowaniem pobytu

W tym filmie znajdziesz wszystkie informacje jakie są potrzebne, kiedy planujesz wakacje na Krecie zachodniej.

Miasto Chania: pogoda

Wybierasz się na zwiedzanie Chanii? Sprawdź aktualna pogodę i zaplanuj dobrze wycieczkę.

Miasto Chania Sprawdź pogodę

Zobacz nasz film z Chanii

Chania to miasto, które trzeba zobaczyć! Przepiękny port wenecki, luksusowe jachty, zabytkowa latarnia z pocztówek. T tylko nieliczne z wielu atrakcji jakie można znaleźć w tym mieście. Warto tutaj przyjechać zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem ponieważ miasto zmienia swój charakter.  W ciągu dnia warto zwiedzić m.in. latarnię Faros i fort Firkas czy Meczet Janczarów, wieczorem pospacerować uliczkami dzielnicy tureckiej oraz usiąść gdzieś na kolację i zaznać greckiej gościnności. Gorąco polecamy! Zapraszamy na relację wideo z naszego kanału na YouTube. Będzie nam bardzo miło jeżeli zostawisz subskrypcję. Zachęcamy do oglądania również naszych innych filmów.

Chania czyli historie wenecko – tureckie

Już pierwszego dnia po wylądowaniu na wyspie wiedzieliśmy, że chcemy odwiedzić Chanię przynajmniej dwa razy, za dnia i wieczorem. W tym celu połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i postanowiliśmy, że przy okazji zwiedzania wypożyczymy samochód, a kiedy będziemy go oddawać zostaniemy trochę dłużej i wrócimy wieczorem autobusem do Agia Marina, gdzie był nasz hotel.

 

Tak więc już drugiego dnia pobytu udaliśmy się lokalną komunikacją a zwiedzanie Chanii. Zaczęliśmy od dzielnicy tureckiej i portu weneckiego. Stare miasto jest niesamowite ze swoimi kolorowymi, wąskimi uliczkami i panoramą portu nad którym górują latarnia morska Faros i fort Firkas. Obie budowle zostały wzniesione przez Wenecjan pod koniec XV wieku i miały znaczenie strategiczne dla miasta. W przypadku ataku obcej floty był między nimi napinany gruby łańcuch, który uniemożliwiał wpłyniecie do basenu portowego. Obecnie latarnia jest jedną z największych atrakcji miasta i całej Krety.

Chania najpiękniesze miasto Krety

Idąc od strony Muzeum Morskiego, które znajduje się niedaleko fortu Firkas w kierunku wschodnim mijamy szereg restauracji i tawern z lokalnymi specjałami. To świetna okazja aby usiąść, odpocząć i podelektować się widokiem morza i przepływających kolorowych łodzi. W centralnej części portu możecie obejrzeć jedyną świątynię muzułmańską w mieście, Meczet Janczarów. Świetnie zachowana budowla powstała w 1645 roku w miejscu świątyni chrześcijańskiej po zdobyciu miasta przez Turków. Kolejną atrakcją architektury jest wielki arsenał, który po renowacji służy za przestrzeń wydarzeń kulturalnych.

Dalej znajduje się stara część portu czyli właściwy Port Wenecki oraz wejście na długi falochron. Jeżeli chcecie mieć fajne zdjęcia z barwną panoramą miasta i górami Lefka Ori w tle, to polecamy  kilkuset metrowy spacer do latarni morskiej. Warto!

Latarnia morska w Chanii

Następnie udaliśmy się w głąb miasta gdzie zrobiliśmy zakupy w słynnej hali targowej z 1913 roku. Potężna budowla robi wrażenie a w środku można znaleźć wszystko czego zapragniecie czyli oliwki, wina, przyprawy i stosy pamiątek każdego rodzaju. Po drodze zrobiliśmy też kilka zdjęć przy Katedrze Marii Panny od trzech męczenników.

Najlepsza wypożyczalnia samochodów jaką znaleźliśmy w Chanii

Im bliżej ruchliwego centrum Chanii tym więcej lokali usługowych oraz wypożyczalni samochodów. A przecież wynajęcie auta na kolejne dni było naszym głównym celem oprócz zwiedzania. Po porównaniu kilku ofert wypożyczyliśmy małe srebrne wozidełko, którym przemierzaliśmy całą zachodnią część Krety w kolejnych dniach odwiedzając między innymi Rethymnon, Heraklion, Knossos, Elafonisi i oczywiście słynną Samarię, z której mogliśmy nie wrócić… Nasz Paweł podszedł do sprawy wypożyczenia auta bardzo skrupulatnie i znalazł najlepszą ofertę cenową za małe auto bez istotnego ryzyka udziału własnego w przypadku szkody. Jeżeli szukacie dobrej oferty to sprawdźcie to miejsce. Nie łatwo tam trafić bo jest oddalone od starego miasta i pętli autobusowej. Wypożyczalnia jest niedaleko Hali Targowej. Ma dobre opinie w Google.  Jak znajdziecie coś lepszego to dajcie znać w komentarzach.

Czy miasto Chania jest klejnotem w koronie Krety?

Północna Kreta obfituje w piękne miasta takie jak stolica Heraklion, renesansowy Rethymnon czy piękne Ajos Nikolaos. Jednak naszym zdaniem to właśnie Chania jest numerem jeden i najbardziej charakterystycznym miejscem na wyspie, które każdy powinien zobaczyć. Szczególnie polecamy stare miasto i port wenecki, najlepiej za dnia i wieczorem. Jeżeli planujecie listę rzeczy do zobaczenia na Krecie to wpisujcie na swoją listę Chanię, na naszą odpowiedzialność:)

Zobacz również nasze inne wpisy o największych atrakcjach Krety.

2 Responses

  1. Ależ pięknie. I ta roślinność. I wcale nie tak daleko od domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × jeden =