Pałac Knossos
Europa Grecja Kreta

Pałac Knossos na Krecie – sprawdzamy czy warto?

Kiedy wieczorem, w dniu pokonania Wąwozu Samaria dowiedziałem się, że następnego dnia rano jedziemy zwiedzać ruiny w Knossos, byłem tą wiadomością przekazaną ustami własnej żony zaskoczony i nieco załamany. Kręcąc ujęcia do naszych filmów nie zawsze wyłapywałem to co mówiła grupa koncentrując się na ustawieniach kamery, ale podobno to było już wcześniej zaplanowane… No trudno, czwarty dzień, czwarta wycieczka, trzeba być twardym i choć wszystkich nas bolały nogi a kelner w hotelu jak widział nasz chód to boki zrywał, postanowiliśmy trzymać się ustaleń i pojechać rano do Heraklionu i Knossos. Czy było warto? O tym w dalszej części tekstu i na filmie.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Planujesz wakacje na Krecie? Zobacz nasz film z podsumowaniem pobytu

W tym filmie znajdziesz wszystkie informacje jakie są potrzebne, kiedy planujesz wakacje na Krecie zachodniej.

Knossos pogoda

Sprawdź aktualną pogodę w Knossos i zaplanuj zwiedzanie pałacu. Weź pod uwagę to, że w trakcie zwiedzania ruin nie ma wiele cienia. Warto wybrać dzień, kiedy temperatura będzie nieco niższa.

Pała Aktualna pogoda w Knossos

Zobacz jak wygląda Knossos na naszym filmie

Zapraszam na krótki film z trasy oraz ze zwiedzania kompleksu pałacowego w Knossos na Krecie. Sylwia opowiada w nim miedzy innymi o historii odnowienia zabytku przez Sir Arthura Evansa.

Droga do Knossos – centrum minojskiej kultury

Od Agia Marina, gdzie mieszkaliśmy, do Knossos mieliśmy do przejechania ponad 150 km jednak samo zwiedzanie pałacu nie wymaga dużo czasu więc ruszyliśmy na spokojnie, po śniadaniu i wymianie żartów z kelnerem. On chyba już był przyzwyczajony do tego, że jak ktoś wchodził do hotelowej restauracji z dziwnym grymasem na twarzy i ugiętymi kolanami to znaczy, że był w Samarii. Trasa północnym wybrzeżem Krety tak zwaną Nową Drogą Narodową jest dobra i szybka bo omija obwodnicami wszystkie większe miasta takie jak Chania czy Rethymnon. Po nieco ponad dwóch godzinach dojechaliśmy na miejsce.

Nasza trasa:

Knossos to mała miejscowość licząca kilkuset mieszkańców. Wzdłuż drogi dojazdowej po prawej stronie znajdują się liczne bary i restauracje a Grecy nawołują do skorzystania z ich menu. Jednak my zaplanowaliśmy popołudniowy obiad w Heraklionie. Przed pałacem w Knossos po lewej stronie znaleźliśmy duży bezpłatny parking, z którego korzystają zarówno posiadacze aut osobowych, jak i kierowcy autobusów. Parking znajduje się na lekkim zboczu więc trzeba dobrze zaciągnąć hamulec ręczny. Trafiliśmy na upalną pogodę i bezchmurne niebo więc już na początku zdecydowaliśmy, że nie będziemy długo zwiedzać.

Pałac Knossos na Krecie

Dlaczego Knossos nazywa się kreteńskim Disneylandem?

 Po zakupie biletu wstępu za 15 euro rozpoczęliśmy zwiedzanie. Warto tutaj wspomnieć, że za 1 euro więcej możecie kupić bilet łączony do Knossos i Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Jeżeli  planujecie zwiedzić obie lokalizacje to oszczędzicie w ten sposób kilka euro. Od razu po wejściu natknęliśmy się na pomnik z popiersiem Sir Arthura Evansa, brytyjskiego archeologa, który wykupił teren obecnych ruin i poświęcił 30 lat z życia i fortunę pieniędzy na ich odkrycie.

Freski w Knossos

Odnowiona kolumna w Knossos

Odrestaurowane malowidła w Knossos

To właśnie dzięki jego osobie możemy poznawać i podziwiać pozostałości kultury minojskiej. Ale Sir Evans zasłynął również z tego, że zdecydował się odtworzyć część pomieszczeń i fresków według własnej koncepcji. To co może podobać się turystom nie przypadło do gustu części historyków i archeologów. Dlatego właśnie złośliwi nazywają to miejsce kreteńskim Disneylandem. Faktycznie, niektóre kolorowe malowidła mogą powodować mieszane uczucia, nawet kiczu, jednak jest w tym wszystkim spójność i konsekwencja. Z całą pewnością oglądanie gołych murów nie byłoby tak ciekawe i nie wzbudzało takiego zachwytu historią i mitologią, która jest bezsprzecznie związana z tym miejscem.

Pitosy na ziarno i oliwę w Knossos

Knossos to nie tylko kompozycja nietkniętych renowacją murów, schodów i akweduktów połączonych ze znakomicie odrestaurowanymi kolumnami i barwnymi freskami ale także miejsce gdzie odgrywała się historia Minosa, jego córki Ariadny, królewicza Tezeusza i słynnego Minotaura. Dlatego każdy, kto jest fanem greckiej mitologii i największego dzieła Jana Parandowskiego, będzie zachwycony możliwością obejrzenia labiryntu, stworzonego ponoć przez samego Dedala, na potrzeby zamknięcia pół człowieka – pół byka. Historia zabicia potwora przez odważnego młodzieńca, który następnie opuszcza labirynt dzięki nici podarowanej przez córkę króla jest jedną z najlepiej znanych i budzących największe emocje. Nawet w obecnych czasach nić Ariadny jest popularnym synonimem wskazówki do rozwiązania zagadki.

Zabytkowa kolumnada w Knossos

Najważniejsze informacje przed zwiedzaniem Knossos

  1. Wstęp. Dla osoby dorosłej kosztuje 15 euro. Za 16 euro można kupić bilet łączony uprawniający dodatkowo do zwiedzania Muzeum Archeologicznego w Heraklionie.
  2. Parking jest bezpłatny i znajduje się ok. 100 metrów przed Knossos.
  3. Ubiór, woda. Jest dowolny, jednak warto zabrać nakrycie głowy i wodę gdyż jest tam straszna „patelnia”.
  4. Koniecznie zabrać aparat fotograficzny bo plener jest bardzo wdzięczny.

Podsumowanie. Warto czy nie warto?

Według nas warto było zobaczyć ruiny. Nie jest to wycieczka wymagająca specjalnego planowania i dużego nakładu czasu. Można ją połączyć ze zwiedzaniem Heraklionu. Jeżeli mieszkacie w stolicy Krety lub w okolicy to pozycja wręcz obowiązkowa. Knossos nie tylko daje możliwość poznania kultury antycznej ale pobudza wyobraźnię poprzez związek z mitami greckimi. My od razu z pałacu przyjechaliśmy do Heraklionu aby zobaczyć port i zjeść obiad. Później jeszcze chwilę spacerowaliśmy aby wreszcie ruszyć w drogę powrotną do Agia Marina, do naszego hotelu i wiecznie uśmiechniętego Pana kelnera.

Zobacz również nasze inne wpisy o największych atrakcjach Krety.

3 Responses

  1. Super filmik. Zrytmizowany i z fajnymi efektami.
    Ogląda się jednym tchem.
    Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + dwa =