Alhambra Sylwia Jaworska
Andaluzja Europa Hiszpania

Alhambra, oczekiwania kontra rzeczywistość – sprawdzamy czy warto!

Alhambra to ogromny kompleks pałacowy położony w Grenadzie. Jego piękno zostało uwiecznione w dziełach pisarzy, poetów, a także co ciekawe o Alhambrze usłyszeć można piosenki. Usytuowany na szczycie zielonego wzgórza, na tle majestatycznych gór Sierra Nevada jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem Hiszpanii.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Alhambra – dawniej i dziś

Alhambra była świadkiem licznych konfliktów zbrojnych, w końcu jej masywne, długie ponad 2 km mury, miały za zadanie chronić m.in. pierwszego arabskiego władcę z dynastii Nasrydów – Muhammada I Ibn Yusufa. Nie jest to jednak jedyna funkcja jaką pełniła Alhambra. Przez lata panowań kolejnych arabskich władców, była stale przebudowywana i upiększana. Gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie, zobaczylibyśmy jak za jej murami rozkwita nauka, poezja, muzyka, jak w pałacowych zamkach kwitną rozmaite dworskie intrygi. Ludność, niezależnie od warstw społecznych, mogła korzystać z meczetów, szkół, łaźni, które znajdowały się na terenie kompleksu.

Przez 250 lat Alhambra była miejscem okazałym i pięknym, o czym można przekonać się po dziś dzień, spacerując po doskonale zachowanych królewskich komnatach, krużgankach, ogrodach. Po śmierci ostatniego arabskiego władcy, Alhambra dostała się pod rządy katolickich władców, którzy zachwyceni jej pięknem, postanowili zachować jej charakter, dodając symbole chrześcijańskie.

Niestety, z biegiem lat obiekt stopniowo popadał w ruinę, o mały włos a w trakcie inwazji wojsk napoleońskich zostałby wysadzony w powietrze! Na szczęście od 1870 roku zaczęto przywracać Alhambrze dawną świetność, w 1984 roku obiekt został wpisany na listę UNESCO i od tego czasu z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Obecnie, żeby mieć pewność, że uda nam się zwiedzić to miejsce, warto pomyśleć o zakupie biletu jeszcze przed wyjazdem, zwłaszcza, jeśli planujemy wyjazd do Hiszpanii w okresie letnim.

Nasz plan zwiedzania Alhambry

Alhambra to kompleks, który składa się z kilku obiektów, dlatego na jej zwiedzanie warto poświęcić minimum 2 godziny. Nasze zwiedzanie Alhambry rozpoczęliśmy od Alcazaby, najstarszej części kompleksu. Surowa forteza z dwoma wieżami, dawniej służyła strażnikom do obrony miasta, dzisiaj jej wieże są idealnym punktem widokowym. Ze strażnicy Torte de la Vela można podziwiać pałac, ogrody i oczywiście góry Sierra Nevada. Duże wrażenie zrobiła też na nas Brama Sprawiedliwości (Puerta de la Justucia) przy której dawniej rozstrzygano spory między mieszkańcami miasta. Mając w głowie widoki z Alcazaby, udaliśmy się do Generalife, czyli XIV-wiecznego letniego pałacu z otoczonymi pełnymi cyprysów, magnolii i fontann. Patrio de los Cipreses i Patio de la Acequia z basenem i okazałą fontanną zrobiły na nas największe wrażenie. To idealne miejsce na zdjęcia i odpoczynek.

Po krótkim relaksie ruszyliśmy do Pałacu Karola V (Palacio de Carlos V). Dla niektórych obiekt pasuje do Alhambry jak kwiatek do kożucha. Prosta forma pałacu, zwłaszcza w porównaniu do znajdującego się obok Pałacu Nasrydów, sprawia wrażenie… pozbawionego splendoru… Co ciekawe, jest to jedno z największych osiągnięć architektury renesansowej w Hiszpanii. Zaledwie kilka kroków od Pałacu Karola V znajduje się najbardziej okazała budowla z całego kompleksu Alhambra, czyli słynny Pałac Nasrydów (Palacios Nazaries).

To tu mieszkali muzułmańscy władcy z całymi rodzinami. Pełne przepychu dekoracje, pełne misternych zdobień wykonanych w drewnie, kafle azulejos, okna otoczone panelami dekoracyjnymi, drewniane sufity, wyglądające jak plastry miodu to tylko niektóre elementy jakie zachwycają w pałacowych wnętrzach. Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones) to miejsce, w którym zatrzymaliśmy się na dłużej. Fontanna otoczona ze wszystkich stron smukłymi kolumnami, to chyba miejsce najczęściej uwieczniane na zdjęciach z pałacu. Planując wizytę w Pałacu Nasrydów należy pamiętać o kilku rzeczach, po pierwsze wchodzicie tam na konkretną godzinę, po drugie przy wejściu sprawdzana jest zawartość waszych plecaków, po trzecie bilet należy okazać przy wejściu. O ile w samym pałacu możecie zostać ile chcecie o tyle ilość wejść jest limitowana, dlatego warto o zakupie biletu pomyśleć wcześniej.

Kiedy zwiedzać Alhambrę?

Granadę od popularnych miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Costa del Sol lub Costa Almeria dzieli około 2 godziny jazdy samochodem. Jeśli tylko możecie, warto unikać wizyty w Alhambrze w miesiącach letnich z uwagi na wysokie temperatury (nawet powyżej 35 st. C w cieniu) oraz ze względu na większą ilość turystów. Zimą robi się chłodniej, a czasem nawet spadnie śnieg. Najlepszymi miesiącami, naszym zdaniem, będzie wiosna i wczesna jesień. Jeśli planujecie zostać w Grenadzie nieco dłużej niż jeden dzień, to warto pomyśleć o zwiedzaniu Pałacu wieczorem. Prócz efektów wizualnych, można (tak twierdzą niektórzy) zaobserwować zjawiska paranormalne.

Alhambra – informacje praktyczne

Bilet do Alhambry kupiliśmy tutaj. Dla dzieci do 12 roku życia wejście jest bezpłatne. Na stronie znajdziecie różne warianty zwiedzania, najbardziej popularnym jest Alhambra General, czyli zwiedzanie całej Alhambry łącznie z pałacem. Koszt 14,85 Euro dla osoby dorosłej. Po wybraniu ilości biletów zostaną wskazane dostępne godziny zwiedzania Pałacu Nasrydów. Trzeba ich przestrzegać. Bilet ważny jest na konkretny dzień. Inną formą zwiedzania Alhambry jest wybranie opcji grupy zorganizowanej, takich ofert znajdziecie sporo w internecie. Alhambra to też żelazny punkt zwiedzania w każdym biurze podróży przy wycieczkach objazdowych lub w formie tzw. wycieczek fakultatywnych możliwych do zrealizowania w trakcie pobytów w kurortach.

Alhambra – czy warto?

Jak to zwykłe z popularnymi miejscami bywa, istnieje obawa, że miejsce, które tak pięknie wygląda na retuszowanych zdjęciach, w przewodnikach, zawodzi na żywo… W przypadku Alhambry możecie być pewni, że w zestawieniu rzeczywistość vs oczekiwania, rzeczywistość przewyższy oczekiwania a Pałac Nasrydów jest po prostu niesamowity 😉 Ale żeby mieć stuprocentową pewność jak jest naprawdę, musicie przekonać się sami. My polecamy! Trochę żałujemy, że nie zostawiliśmy sobie więcej czasu na zwiedzenie Grenady.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × 4 =