most Caminito del Rey
Andaluzja Hiszpania

Caminito del Rey – zwiedzanie wąwozu (praktyczny poradnik)

Caminito del Rey czyli szlak prowadzący przez wąwóz Desfiladero de los Gaitanes w obecnej formie został oddany do użytku turystów pięć lat temu. Jest więc na tle innych atrakcji Andaluzji, stosunkowo “młody”. Mimo to zaraz po jego otwarciu zostało uznane przez portal Lonely Planet za najgorętszą atrakcję turystyczną, którą z roku na rok, odwiedza coraz więcej turystów. Jeśli macie ochotę na nietypowy spacer po górach, to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce, które popularnością zaczyna dorównywać pomału innej słynnej hiszpańskiej atrakcji – Alhambrze.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Jak powstała nazwa Caminito del Rey?

Nazwa Caminito del Rey powstała za sprawą robotników, którzy z ust do ust przekazywali sobie dumnie, że w trakcie pracy chodzili tą samą ścieżką, którą przemieszczał się król Hiszpanii Alfonso XIII podczas inauguracji elektrowni wodnej. Caminito del Rey to w tłumaczeniu na język polski Ścieżka Króla.

Dnem wąwozu Desfiladero de los Gaitanes przepływa rzeka Guadalhorce. W 1921 roku powyżej wąwozu wybudowano tamę, tworząc w ten sposób trzy zbiorniki wodne. Natomiast w miejscowości El Chorro, która znajduje się przy ujściu z wąwozu znajduje się elektrownia wodna. Tak więc całość tego terenu czyli zbiorniki wodne, system tam, rzeka płynąca wąwozem oraz elektrownia wodna stanowią jeden wielki organizm, który produkuje prąd. Początkowo, słynna dzisiaj atrakcja Caminito del Rey była niczym innym jak drogą po której przemieszczali się pracujący w elektrowni wodnej robotnicy. Wąska, przylegająca do pionowych ścian wąwozu ścieżka, zbudowana z betonowych platform, ułatwiała transport materiałów między poszczególnymi odcinkami elektrowni. Swoją aktualną nazwę zawdzięcza królowi Hiszpanii Alfonso XIII, który pojawił się na uroczystej inauguracji elektrowni. Chociaż monarcha przebył tylko fragment uczęszczanej przez pracowników drogi, to wystarczyło, by nadać jej adekwatną do sytuacji nazwę – Ścieżki Króla, czyli Caminito del Rey.

Najniebezpieczniejszy szlak w Europie

Po tym jak trasa przestała pełnić swoją pierwotną funkcję, piękno skalistego wąwozu Garganta del Chorro, pionowe wapienne skały mierzące nawet po kilkaset metrów wysokości (nawet 700 metrów), zaczęli doceniać miłośnicy górskiej wspinaczki. Niestety z biegiem lat trasa uległa zniszczeniu i mimo odpowiedniego sprzętu i doświadczenia jej przebycie dla niektórych kończyło się tragicznie. W latach 1999 i 2000 wypadki ze skutkiem śmiertelnym zmusiły władze do całkowitego zamknięcia szlaku, co jednak wcale nie oznaczało, że nagle miejsce opustoszało, od przejścia szlakiem nie odstraszała nawet kara wysokiej grzywny. Do dziś wpisując w Google “Caminito del Rey YouTube” można się natknąć na filmy z wyczynami śmiałków, którzy pokonują dziurawe jak ser szwajcarski betonowe kładki zawieszone nad przepaścią.

Nasz film z Caminito del Rey

Na naszym filmie możecie zobaczyć naszą całą wycieczkę Ścieżką Króla. Mieliśmy ogromną przyjemność, że szła z nami przewodniczka Reachel, Brytyjka, z wykształcenia geolog, pasjonatka przyrody. Również co warto podkreślić utalentowana story tellerka. Życzymy Wam abyście na nią trafili.

Nowe oblicze Caminito del Rey

Po kosztownej modernizacji, ponowne otwarcie Caminito del Rey nastąpiło w marcu 2015 roku. Od tej pory na pokonanie liczącej 7, 7 km trasy nie trzeba posiadać specjalnego sprzętu czy też umiejętności. Droga jest dostępna dla każdego turysty, któremu nie straszny spacer na zawieszonych nad przepaścią drewnianych kładkach. Na jej przejście należy poświęcić ok. 2 godziny. To powinno wystarczyć na podziwianie widoków, postoje no i oczywiście to czego nie można pominąć w Caminito del Rey, zdjęcia pięknych widoków i skalnych ścian z wapienia. Szlak można podzielić na dwa etapy, pierwszy zaczyna się od przejścia leśną szutrową ścieżką, drugi, znacznie bardziej okazały, to przejście drewnianymi kładkami zabezpieczonymi metalowymi poręczami. Zwieńczeniem i największą atrakcją wycieczki jest wiszący metalowy most rozciągnięty pomiędzy dwoma przeciwległymi ścianami wąwozu. Całą trasę pokonuje się w kaskach, które otrzymuje się w cenie biletu przy wejściu na szlak. Przestrzeganie tej zasady jest monitorowane przez obsługę.

Caminito del Rey – bilety, informacje praktyczne 

Od jakiegoś czasu szlak pokonuje się wyłącznie w jedną stronę. Za miejsca startu można obrać restaurację El Kiosko, przy której znajdziecie parking, a po przejściu ok. 260 m wejście Tunelem Largo na szlak. Jest to też ostatnia okazja do skorzystania z toalety i uzupełnienia prowiantu na drogę. Po wyjściu z wąwozu dojdziecie do miejscowości El Corro, skąd kursują busy dowożące z powrotem do restauracji (bilet do kupienia u kierowcy). Do Caminito del Rey dostaniecie się bez problemu samochodem, możecie zostawić auto na parkingu przy restauracji El Kiosko (to opcja którą my wybraliśmy) lub zaparkować przy stacji kolejowej El Chorro (Alora) a następnie autobusem wahadłowym (czas  przejazdu ok. 25 min.) przejechać do restauracji, podobnie będzie wyglądała organizacja podróży, jeśli zdecydujecie się na przyjechanie tu pociągiem z Malagi. W każdy poniedziałek obiekt jest zamknięty.

Godziny otwarcia

  • od 2.01 do 25.03 – od 9:30 to 15:00
  • od 26.03 do 28.10 – od 9:30 do 17:00
  • od 29.10 do 30.12 od 9:30 do 15:00

Proponujemy godziny otwarcia zawsze sprawdzić na stronie.

O wycieczce do Caminito del Rey warto pomyśleć z wyprzedzeniem, zwłaszcza, jeśli planujecie wyjazd na południe Hiszpanii latem. Polecamy kupić bilet przez internet – link. Bilety sprzedawane są też bezpośrednio w kasie, sprzedaż limitowanej ilości wejściówek rozpoczyna się o 9:30. Wstęp na szlak odbywa się grupowo, tj. co 30 minut wpuszczana jest określona ilość osób. Do wąwozu niestety nie wejdą dzieci poniżej 8 lat. Na trasie obowiązuje zakaz palenia, a także używania selfie-stick’ów. Bilet wstępu kosztuje 10 EUR (akceptowany jest wydruk lub wersja elektroniczna na telefonie). Dzieci muszą posiadać dowód osobisty lub paszport.

Pogoda na szlaku

Przed wyruszeniem na wycieczkę do Caminito del Rey warto sprawdzić jaka jest tam aktualnie pogoda. Z uwagi na złe warunki atmosferyczne Caminito del Rey może zostać zamknięte, wiadomość o zamknięciu szlaku dostaniecie SMS-em. W zależności od tego, kiedy zamierzacie pojawić się w Caminito (pora roku i dnia), warto przemyśleć kwestię ubioru, rano może przydać się bluza (my korzystaliśmy). Okulary słoneczne i odpowiedni zapas wody, której na szlaku nie uzupełnimy to absolutna podstawa. Sprawdźcie pogodę w Caminito del Rey:

EL CHORRO Aktualna pogoda w El Chorro

Opinie o nowej Ścieżce Króla

Przygotowując się do wycieczki natkniecie się na opinie, że po modernizacji miejsce straciło dawny klimat i nie jest aż tak urokliwe oraz trąci komercją. My tam byliśmy i powiedzielibyśmy raczej, że jest bardzo bezpiecznie, organizacja jest wyśmienita, grupy puszczane w odstępach. Nie ma problemu ze zwiedzaniem i delektowaniem się pięknymi widokami. Oczywiście w kilku miejscach, tak zwanych “wąskich gardłach” bywają zatory. Jednak nad wszystkim czuwają przewodnicy, którzy współpracują ze sobą, aby doznania turystów były jak najlepsze. Zdecydowanie polecamy wycieczkę, która na długo zapadnie Wam w pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + ten =