Andaluzja Europa Hiszpania

Ronda – zwiedzanie malowniczego miasta w sercu Andaluzji

Ronda uchodzi za jedno z najładniejszych miast Andaluzji. Położona nad głębokim wąwozem przez lata była miejscem trudno dostępnym, tajemniczym a nawet owianym legendami o rozbójnikach. Od XIX w. miasto stało się miejscem odwiedzin pisarzy, poetów i artystów. Wzmianki o Rondzie znajdziecie w twórczości Ernesta Hemigwaya, Orsona Wellesa czy Victora Hugo. Dzisiaj Ronda i jej brukowane uliczki, białe domki niemal zawieszone na skałach, okazałe mosty zawieszone nad wąwozem, wzbudzają nadal niemały zachwyt. Miasto cieszy widokami, przyjemnymi zaułkami pełnymi mniejszych i większych knajpek. To idealne miejsce na jednodniowy wypad zwłaszcza, jeśli planujecie wypoczynek na Costa del Sol lub Costa de la Luz.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Puerto Nuevo najsłynniejszy most Andaluzji

Jeśli do tej pory nie słyszeliście o Rondzie, to bardzo możliwe, że to zdjęcie widzieliście już nie raz. Nic dziwnego bo most Puerto Nuevo jest nie tylko wizytówką Rondy, ale i jednym z najbardziej fotografowanych obiektów w Hiszpanii. Śmiało mogę pokusić się o stwierdzenie, że nie ma turysty, który odwiedzając Rondę, nie zrobił sobie zdjęcia na jego tle. Puerto Nuevo, to tłumacząc dosłownie Nowy Most, co nie odnosi się jednak do jego wieku.

Budowla  o wysokości 100 m powstała w 1793 roku, a jej autorem był Jose Martin de Aldehuela. Jedna z miejscowych legend głosi, że architekt skoczył z mostu, gdyż miał pewność, że nigdy nie stworzy nic równie pięknego. Głównym przeznaczeniem Puerto Nuevo, zarówno dawniej jak i dziś jest łączenie jednej części miasta z drugą. Jeśli jednak dobrze się przyjrzycie, zobaczycie nad górnym centralnym łukiem okienko, kiedyś właśnie w tym miejscu znajdowało się więzienie, z którego ponoć nie sposób było uciec. Mimo że Ronda posiada jeszcze dwa inne mosty, to zdecydowanie Puerto Nuevo jest najbardziej okazały.

Jak zwiedzać Rondę?

Obecny wygląd Rondy to efekt działalności Iberów, Celtów, Greków, Kartagińczyków, Arabów i Berberów. Każda z tych cywilizacji odegrała rolę w obecnym wyglądzie miasta, czego świadectwo znajdziecie w zabytkowych dzielnicach miasta:

  • La Ciudad – dzielnica arabska;
  • El Mercadillo – dzielnica chrześcijańska;
  • San Francisco

Między poszczególnymi dzielnicami bez problemu będziecie mogli przemieszczać się pieszo. Za punkt odniesienia idealnie sprawdzi się Puerto Nuevo, wszystkie główne atrakcje znajdują się w odległości około kilometra od niego. Planując zwiedzanie warto wziąć pod uwagę, że czekają Was spacery brukowanymi uliczkami i sporo nierówności, czasem trzeba zejść lub wejść pod górę. Każdy da sobie spokojnie radę, warto jednak przemyśleć kwestię obuwia. Planując zwiedzanie w okresie letnim lub zimowym, pamiętajcie o sprawdzeniu pogody w Rondzie, z uwagi na jej położenie, pogoda może znacznie różnić się o tej w miastach położonych na wybrzeżu.

Sprawdź aktualną pogodę w Rondzie

RONDA Aktualna pogoda w Rondzie

Spacer po La Ciudad – co warto zobaczyć w arabskiej dzielnicy miasta Ronda

Najbardziej charakterystycznym punktem w dzielnicy arabskiej jest plac Plaza Duquesa de Parcent, który otaczają zabytkowe budowle: XVI-wieczny klasztor św. Izabeli od Aniołów (Convento de Santa Isabel de los Angeles), na przeciwko – ratusz (dawniej XVIII-wieczne koszary), kościół Iglesia Santa Maria la Mayor. Co ciekawe, kościół powstał na miejscu dawnego głównego meczetu miasta. Do dziś z pierwotnego budynku zachował się jedynie minaret i łuk w kształcie podkowy. We wnętrzu kościoła mieszają się aż trzy odrębne style architektoniczne: gotycki, renesansowy i barokowy.

Będąc w dzielnicy muzułmańskiej warto zajrzeć do Casa del Rey Moro, chociaż nazwę tłumaczy się bezpośrednio jako Dom Mauretańskiego Króla, to nigdy nie mieszkał tu żaden mauretański władca. Dom wzniesiono bowiem później, w czasach, gdy Maurowie byli już w Hiszpanii jedynie wspomnieniem. Wnętrze pałacu nie jest dostępne dla zwiedzających, a niewielki pałacowy ogród nie jest szczególnie okazały, jednak widok na dzielnicę Mercadillo i kanion El Tajo robi wrażenie.

Jednak tym, co moim zadniem, sprawia, że warto tu zajrzeć jest Kopalnia Wody (La Mina de Aqua) do którego prowadzi słabo oświetlony korytarz i nieregularne schody. Przy schodzeniu zachowajcie ostrożność i patrzcie pod nogi. Stopnie są wysokie i często pokryte wodą. Po drodze w głąb kopalni, warto zajrzeć do kilku pomieszczeń, szczególnie Komnaty Sekretów (Sala de Secretos), w której można zauważyć ciekawe zjawisko akustyczne: osoby ustawione przy przeciwległych ścianach usłyszą swój szept, podczas gdy stojące w środku nie usłyszą nic. Koniecznie przetestujcie! Po dotarciu na dół kopalni łatwo zapomnieć, że znajdujecie się w mieście. Z niewielkiej platformy zawieszonej nad taflą błękitnej wody będziecie mogli z nieco innej perspektywy oglądać okazałe skały i obserwować mieszkające tutaj ptaki.

Co warto zobaczyć w chrześcijańskiej dzielnicy Rondy – El Mercadillo

W chrześcijańskiej dzielnicy znajduje się arena do walk byków Real Maestranza de Caballeria. Pochodząca z 1785 roku budowla mogła pomieścić 6 tysięcy widzów i była pierwszą tego typu obiektem, w którym zamiast drewnianych belek nośnych zastosowano konstrukcje z piaskowca. Arenę o średnicy 66 metrów otaczają dwie kondygnacje arkad z kolumnami, pod którymi mieszczą się trybuny. Real Maestranza de Caballeria jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych w całej Hiszpanii. To właśnie tutaj Francisco Romero założył dynastię słynnych matadorów. Jego syn Juan i wnuczek Pedro na stałe wpisali się w historię współczesnej korridy.

Pedro Romero był jednym z najsłynniejszych hiszpańskich matadorów. W swojej karierze stoczył 5500 walk z bykami, nie odnosząc większych ran. Założył szkołę w Rondzie, wciąż znaną ze ścisłego przestrzegania zasad walki z bykami. Jeśli chcielibyście popodziwiać barwne stroje torreadorów, koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Korridy (Museo de la Tauromaquia), a jeśli wybierzecie się do Rondy we wrześniu, to na arenie, z okazji święta Corrida Goyesca, będziecie mieli okazję podziwiać torreadorów w XVII-wiecznych strojach.

Po tej samej stronie, co El Mercadillo znajduje się trzecia zabytkowa dzielnica San Francisco, skąd doskonale widać bramę wąwozu – Puerta de Almocabar i pozostałości murów arabskich.

Jak dojechać do Rondy?

Jeśli planujecie wynająć auto, to bez problemu dostaniecie się tutaj z Costa del Sol lub Costa de la Luz. Droga z Costa del Sol jest bezpieczna, utrzymana w bardzo dobrym stanie technicznym. W mieście znajduje się kilka dużych płatnych parkingów, dobrze zlokalizowanych względem głównych atrakcji miasta, m.in. Paking El Castillo, Plaza del Socorro, La Merced oraz Antiguo Asilo. Nam udało się zaparkować bezpłatnie tutaj.

Mniej zmotoryzowanym polecamy przejazd pociągiem (Malaga- Ronda 2 h 20 min.) lub autobusem (Malaga-Ronda ok. 2h). Dworzec autobusowy znajduje się bliżej Nowego Mostu, kolejowy ok. 1,5 km od centrum.

Wycieczka do Rondy – czy warto?

Pytanie. Zdecydowanie polecamy! Jest to miejsce niesamowite, zjawiskowe, z ciekawą historią, którą widać na każdym kroku. Majestatyczne ze sprawą położenia nad wąwozem i zróżnicowane architektonicznie. Jednocześnie można je zwiedzić w ciągu jednego lub dwóch dni. Polecamy więc umieścić je na trasie Waszej wycieczki po Andaluzji. Życzymy przepięknych wspomnień ze zwiedzania Rondy, perły Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =