Garachico
Europa Hiszpania Teneryfa

Zwiedzanie Teneryfy samochodem na własną rękę – część 1

Program naszego zwiedzania Teneryfy ustaliliśmy sobie bardzo ambitnie. Chcieliśmy zobaczyć wszystko to, co pozwoli nam bliżej poznać wyspę i wszystkie jej oblicza. Wiemy już, że na Teneryfę koniecznie musimy wrócić, bo mamy w zasadzie niedosyt wszystkiego: gór, miast i kąpieli w oceanie.  Planując poszczególne dni na wyspie wiedzieliśmy, że musimy wizytę na północy skompresować do 2 dni, bo inaczej nie starczy nam czasu. Poniżej znajdziecie naszą subiektywną relację z wizyty w miastach na północy. Zapraszamy Was na pierwszą część naszej wycieczki po Teneryfie w trakcie której zwiedziliśmy miasta Buenavista del Norte, Garachico oraz Icod de los Vinos. Drugiego dnia byliśmy w Santa Cruz, La Laguna, La Orotava oraz Puerto de la Cruz.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Zobaczcie jak wyglądało zwiedzanie Teneryfy samochodem w obiektywie naszego wideo bloga podróżniczego

Bardzo lubimy zwiedzać takie miejsca jak Teneryfa na własną rękę wynajętym samochodem. Daje to nam pełną swobodę w planowaniu dnia. Jeżeli jakieś miejsce nam się bardziej podoba to zostajemy na dłużej. A jeżeli uznajemy, że już wszystko zobaczyliśmy to ruszamy dalej. I tak było tym razem. Postanowiliśmy zwiedzić miasta północnego wybrzeża Teneryfy, Buenavista del Norte, Garachico i kończąc zwiedzanie w Icod de los Vinos. Naturalne baseny jak czy słynne drzewo smocze El Drago? Sprawdźcie co warto zobaczyć i jaka jest nasza rekomendacja. Zapraszamy na relację wideo z naszego kanału na YouTube. Będzie nam bardzo miło jeżeli zostawisz subskrypcję. Zachęcamy do oglądania również naszych innych filmów.

 

Droga na północ i punkty widokowe

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od godzinnej trasy z Costa Adeje do Buenavista del Norte po drodze zatrzymując się dwa razy na punktach widokowych. Kolejne odcinki były stosunkowo krótkie. Do Costa Adeje wróciliśmy późnym popołudniem tą samą trasą, którą jechaliśmy rano.

Zielona Teneryfa

Pierwszy punkt widokowy za Santiago del Teide

Sylwia Jaworska blog podróżniczy Prosto o podróżach
Kolejny punkt widokowy z panoramą północnego wybrzeża Teneryfy w tle.

Buenavista del Norte, najdalej wysunięte na północ miasto Teneryfy

Buenavista del Norte to małe miasto z lokalnym charakterem. Jest to też pierwsza miejscowość, która znalazła się na planie naszej eskapady na północ Teneryfy. Położone w północno-zachodniej części wyspy miasteczko od razu oczarowało nas swoim spokojem. Sercem miasta jest plac Los Remedios (hiszp. Plaza de Los Remedios) na którym poczujecie i zobaczycie codzienne życie mieszkańców tego region.

Kościół Matki Boskiej z Los Remedios w centrum Buenavista del Norte
Kościół Matki Boskiej z Los Remedios w centrum Buenavista del Norte

Nad placem góruje kościół Matki Boskiej z Los Remedios (hiszp. Iglesia Nstra. Sa. De Los Remedios). Prosty układ ulic i zabytkowy charakter budynków, w połączeniu z codziennym życiem mieszkańców sprawia, że spacer po mieście był dla nas niezwykle przyjemny.

Kolorowe elewacje budynków tworzą unikalny klimat i zachęcają do robienia zdjęć.
Kolorowe elewacje budynków tworzą unikalny klimat i zachęcają do robienia zdjęć.

Spokojna i nieco leniwa atmosfera miasta sprawiła, że sami zdecydowaliśmy się przysiąść na chwilę na jednej z ławek na Plaza de Los Remedios, delektując się słodyczami z El Aderno najbardziej znanej cukierni i na Teneryfie. Filia cukierni znajdują się między innymi w Los Cristianos.

Cukiernia El Aderno w Buenavista del Norte
Cukiernia El Aderno w Buenavista del Norte

Typowa ulica w Buenavista del Norte.

Typowa ulica w Buenavista del Norte.

Jeśli będziecie mieć więcej czasu na zwiedzanie Buenavista del Norte, polecamy trasę spacerową nad oceanem. Szczegółów dowiecie się w Informacji Turystycznej, która znajduje się blisko głównego placu miasta.

Jeden z punktów widokowych w okolicach Buenavista del Norte
Jeden z punktów widokowych w okolicach Buenavista del Norte

Garachico miasto, które przetrwało wybuch wulkanu na Teneryfie

Za następny punkt zwiedzania obraliśmy sobie Garacicho. Po zaledwie 20 minutach jazdy z dodatkowym pasażerem (więcej info we vlogu) dojechaliśmy do miasta. Odwiedzając je nie sposób nie wspomnieć o jego historii. Po wybuchu wulkan Trevejo w 1706 r lawa pochłonęła niemal całe Garachico w tym świetnie prosperujący port, na zawsze zmieniając losy miasta.

Najbardziej popularny kadr północnej Tenereyfy
Najbardziej popularny kadr północnej Tenereyfy

Dzisiaj Garacicho jest niewielkim, ale niezwykle malowniczym miasteczkiem, które nas oczarowało. Uroku miastu dodaje na pewno jego spokojna atmosfera. Serce Garacicho znajdowało się kiedyś blisko portu na Plaza de las Lonjas (obecnie Plaza Juan González de la Torre), gdzie kwitł handel. Po erupcji wulkanu zmieniono układ miasta pod kątem funkcjonalnym i przestrzennym. Obecnie prosty układ brukowanych uliczek zachęca do poznawania go w zasadzie krok po kroku, podziwiając budowle, z których niektóre pochodzą sprzed erupcji wulkanu.

Plac Wolności stanowi serce Garachico
Plac Wolności stanowi serce Garachico

Pierwszym miejscem, jakie z łatwością udało nam się znaleźć był skąpany w zieleni Plac Wolności (hiszp. Plaza de la Libertad), choć było to trudne, to udało nam się oprzeć pokusie i nie usiąść na ławce w cieniu drzew. Mieliśmy przecież jeszcze dużo zwiedzania. Na placu znajduje się pomnik ku czci Simona Bolivara, wenezuelskiego bojownika o wolność, którego przodkowie pochodzili z Garacicho. Niedaleko od placu znajduje się klasztor Św. Franciszka z Asyżu (hiszp.Ex-Convento de San Francisco de Asis), jest to najstarszy tego typu budynek w mieście.

Klasztor Świętego Franciszka to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Garachico
Klasztor Świętego Franciszka to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Garachico

Zaledwie kilka kroków od klasztoru wystarczy, by podziwiać kolejną budowlę – kościół św. Anny (hiszp. Iglesia de Santa Ana). To co ocalało po zalaniu przez lawę, to fragmenty zewnętrznych ścian, które zostały użyte podczas prac rekonstrukcyjnych.

Wieża kościoła Świętej Anny góruje nad Placem Wolności w Garachico
Wieża kościoła Świętej Anny góruje nad Placem Wolności w Garachico

Spacerując po Garachico, podziwialiśmy jego zabudowę stopniowo kierując się na nabrzeże, gdzie naszą uwagę niemal natychmiast zwróciły naturalne baseny El Caletón, które powstały w wyniku zetknięcia gorącej lawy z siłą oceanu. Schody i ścieżki prowadzą do skalistych basenów wypełnionych wodą z oceanu, są szczególnie cenione przez mieszkańców i turystów. Niektóre baseny mają imponującą głębię, inne są płytsze, dlatego miejsce to polecamy w zasadzie każdemu. Nad basenami góruje Zamek św. Michała (hiszp. Castillo San Miguel). Forteca, która miała dawniej chronić portu i ocalała w trakcie erupcji wulkanu.

Tego dnia wiało i były na prawdę duże fale...
Tego dnia wiało i były na prawdę duże fale…
Kąpiele w Garachico
Kąpiele w Garachico
Nawet chodnik był zalewany przez fale
Nawet chodnik był zalewany przez fale
Garachico Teneryfa
Na koniec jeszcze jedna panorama z Garachico w tle

Icod del Los Vinos czyli słynne smocze drzewo i strome ulice

Pozostając pod urokiem Garachico udaliśmy się do ostatniego miasta, jakie planowaliśmy tego dnia odwiedzić, Icod de los Vinos. Nazwę miasta można przetłumaczyć jako lokalne wino. Jednak nie z wina jest ono przede wszystkim znane. Główną atrakcją miasta jest Drago Milenario lub inaczej Drzewo Smocze.

Słynny “tysiącletni smok” (choć jego wiek to oficjalnie 800 lat) jest jednym z najważniejszych naturalnych symboli Wysp Kanaryjskich. Drzewo Icod Dragon (Dracaena draco canariensis), uważane za najstarszy okaz na wyspach, ma ponad 16 metrów wysokości i mierzy około 20 metrów wokół podstawy. Wokół drzewa utworzono ogród gatunków endemicznych m.in. z małymi smoczymi drzewami. Wstęp do ogrodu kosztuje ok. 5 EUR (dorośli), 3 EUR (dzieci). Drzewo Smocze można też podziwiać z punku widokowego obok Kościoła Św. Marka (hiszp. Iglesia de San Marcos).

Drzewo Smocze w Icod de los Vinos
Drzewo Smocze w Icod de los Vinos
Ostatnia focia na pożegnanie Drago Milenario
Ostatnia focia na pożegnanie Drago Milenario

Nieco już zmęczeni ruszyliśmy do centrum miasta, gdzie udaliśmy się na krótki spacer po jego starej części. Musimy uczciwie przyznać, że małe, ale tętniące życiem miasto, Icod było dla nas tego dnia jedynie przystankiem przed powrotem na południe. Nie udało nam się odwiedzić wszystkich atrakcji miasta. Wybraliśmy się jedynie na krótki spacer po brukowanych ulice starego miasta, zasiadając na ławce niedaleko kościoła Św. Augustyna (hiszp. Iglesia San Agustin) zbudowanego w XVI w. Ze swoimi stromymi ulicami Icod przypominało nam nieco San Francisco. Miasto położone na wysokości 230 m n.p.m sprawiało wrażenie niemal wciśniętego w zbocza i otoczonego zielonym kokonem.

Decyzja o zwiedzaniu północy Teneryfy była strzałem w dziesiątkę! Gdyby zasnęła na południu Teneryfy i obudziła się w jednym z północnych miast, uznałabym, że jestem na zupełnie innej wyspie. Z pierwszej naszej eskapady na północ Teneryfy, szczególnie dobrze wspominamy Garacicho, które z powyższego zestawienia podobało nam się najbardziej.  To nie koniec naszej przygody na północy Teneryfy. O kolejnych miastach przeczytać już niedługo w kolejnym wpisie.

3 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 12 =