Mediolan - blog podróżniczy Prosto o podróżach
Europa Włochy

Co zobaczyć w Mediolanie? Relacja Prosto o podróżach

Mediolan to największe miasto Lombardii (region administracyjny w północnych Włoszech). Najczęściej kojarzy się je z modą, z siedzibą słynnego klubu piłkarskiego, a także z  wykrzyczanym przez jedną z uczestniczek programu Top Model zdaniem – Jesteśmy w Mediolanieeee! 😉

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Mediolan pogoda

Wybierasz się do Mediolanu? Sprawdź pogodę na najbliższe dni i zaplanuj wypoczynek oraz zwiedzanie. W Mediolanie jest co robić w każdą pogodę, trzeba mieć tylko dobry plan 😉

 

Mediolan Pogoda

Nasz wideo blog podróżniczy z Mediolanu na kanale YouTube

Obejrzyj naszego vloga ze zwiedzania Mediolanu oraz innych atrakcji Lombardii!

 

 

Czy warto jechać do Mediolanu?

Jeżeli planujecie wyjazd do Mediolanu, licząc na klimat typowego włoskiego miasteczka, to nie ma co ukrywać… Mediolan Was rozczaruje. Miasto jest dużą metropolią, drugim co do wielkości miastem we Włoszech. Panuje tu duży ruch, miejscami jest tłoczno, jak w każdym większym mieście. Nie oznacza to jednak, że należy je kompletnie wykreślić ze swoich podróżniczych planów. Doskonale poczują się w nim entuzjastki mody, ale też miłośnicy wygodnego, nieśpiesznego zwiedzania, bo do głównych atrakcji bez problemu dostaniecie się pieszo. Jeśli poczujecie potrzebę dostania się gdzieś szybciej, do dyspozycji macie rowery, metro, tramwaje i autobusy.

Mediolan Duomo
Zatłoczone ulice Mediolanu są pełne ludzi nawet poza sezonem…
Tramwaje Mediolan
Charakterystyczne mediolańskie tramwaje. Nie widzieliśmy dwóch takich samych…
Metro w Mediolanie
Doskonałe rozwinięta sieć metra bardzo pomogła nam w zwiedzaniu. Koszt biletu dobowego to 4,5 Euro na osobę.
Krzysztof Piątek koszulka Milanu
Piątek to polskie słowo, które zna każdy mieszkaniec Mediolanu… 😉

Kiedy i na jak długo jechać do Mediolanu?

Jeśli będziecie chcieli Mediolan zwiedzić dokładniej, odwiedzić większość kościołów i muzeów, to 7 dni może okazać się niewystarczające. Przy dobrej organizacji i mniej ambitnych planach na zwiedzanie można poświecić 2 dni. Moim zdaniem, to idealnie, by poznać miasto nieco bliżej, zwłaszcza jeśli wybierzecie się tu poza sezonem. Kwiecień, maj wydają się idealnym momentem, bo zaczyna się robić ciepło, nie ma jeszcze tak dużej ilości turystów. Oczywiście z pogodą może być różnie, zwłaszcza w kwietniu, widać to na naszym przykładzie, ale cóż…  wolę takie ryzyko niż lipcowo – sierpniowe tłumy, wysokie ceny i temperatury 😉

Park Sempione i Zamek Sforzów – tak rozpoczęliśmy zwiedzanie Mediolanu

Nasz spacer po Mediolanie rozpoczęliśmy od wizyty w Zamku Sforzów. Miłośnikom seriali pewnie przypomni serial „Rodzina Borgiów” i słusznie. Za czasów świetności rodzina Sforzów nie szczędziła pieniędzy na zamek, zatrudniając do prac najlepszych artystów tamtych czasów m.in. samego Leonarda da Vinci, którego freski zostały niedawno odkryte. Dzisiaj na terenie zamku znajduje się aż 6 muzeów.  Jeśli będziecie chcieli odwiedzić je wszystkie, zaplanujcie wizytę w tym miejscu na ok. 4 godziny. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne, do pozostałych części płatne. Z dziedzińca zamkowego udajemy się do Parku Sempione. Jest to olbrzymi park miejski, w którym Włosi odpoczywają w ciepłe dni. Idąc prosto od zamku z pewnością zauważycie łuk triumfalny Arco della Pace (Łuk Pokoju), konstrukcja powstała na zlecenie samego Napoleona.

Po wizycie w parku ruszamy pieszo na Plac Katedralny (Duomo St. Maria Nascente di Milano). Całość zajmuje nam niecałe 30 min. nieśpiesznym, spacerowym tempem. Plac Katedralny (wł. Piazza del Duomo) i Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano)  to obowiązkowe punkt na mapie zwiedzania Mediolanu. Katedra jest jednym z największych kościołów świata i na żywo zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Kiedy zobaczyłam ją po raz pierwszy, między budynkami, biała bryła katedry na tle niebieskiego nieba wyglądała bardziej jak makieta niż rzeczywisty budynek. Podchodząc bliżej katedry można na własnej skórze przekonać się, że jest ogromna! A na tym nie koniec zachwytów, wystarczy przyjrzeć się bogatym zdobieniom czy przepięknym witrażom… Oczywiście obowiązkowo trzeba wdrapać się na dach katedry (schody lub winda), by podziwiać z góry panoramę miasta. Wejście do katedry jest płatne. Cenny i godziny otwarcia znajdziecie tu: https://www.duomomilano.it/en/buy-tickets/

Na środku Placu Katedralnego przed katedrą stoi pomnik Vittorio Emanuele II.  Chociaż nie był to sezon, na placu roiło się od turystów, gołębi i „handlarzy”. Sznureczki na szczęście, ziarenko dla gołębi… no cóż biznes jest biznes 😉 Nie dajcie się niepotrzebnie naciągnąć! Jeśli zaczniecie swoje zwiedzanie od wizyty w katedrze, to dojedziecie tu bez problemu metrem – stacja Duomo (linia M1 oraz M3). Wybierając się do katedry pamiętajcie o odpowiednim ubiorze, zwłaszcza latem zakryte ramiona i kolana. Przy wejściu do katedry przechodzi się przed kontrolę bezpieczeństwa no i niestety trzeba przygotować się na kolejki.

Mediolan – światowa stolica mody oraz galeria Wiktora Emanuela II

Drugim najczęściej odwiedzanym w Mediolanie miejscem, które znajduje się tuż obok katedry po prawej stronie, jest Galeria Vittorio Emanuele II, czyli najładniejsza galeria handlowa, w której byłam 😉 Przepiękne dekoracje ścienne i sufitowe robią wrażenie. Koniecznie odszukajcie herb byka, stojąc na pięcie na jego przyrodzeniu obróćcie się 3 razy. Według legendy ma to przynieść pomyślność… tak zakłada jedna z wersji, inna, że to taki pstryczek w nos dla odwiecznego rywala Mediolanu  – Turynu. Jeśli chcielibyście uniknąć tłumu w pasażu, warto wybrać się do niego rano. Wstęp bezpłatny.

Na tym zakończyliśmy nasz spacer po Mediolanie. Oczywiście w mieście można zobaczyć jeszcze wiele ciekawych rzeczy, m.in. zobaczyć Ostatnią wieczerzę Leonadra da Vinci, czy też zajrzeć do kilku kościołów m.in. Kościoła św. Bernardyna od Kości (ossuarium ze ścianą pokrytą kośćmi oraz czaszkami), Bazyliki San Lorenzo Maggiore (najstarszych istniejących kościołów wczesnochrześcijańskich), Kościoła św. Maurycego (freski) i wiele, wiele innych. Wszystko zależy od tego co Was interesuje i ile czasu macie na zwiedzanie tego miasta. Jedno jest pewne, jeśli z listy wybierzecie, to co Was interesuje, Mediolan pozytywnie Was zaskoczy.

Kończąc pozostawiam jeszcze jeden film z naszego kanału, w którym opowiadam jak możecie sobie zorganizować samodzielnie wycieczkę do Mediolanu, stolicy Lombardii.

 

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 17 =