Zwyczaje wielkanocne na świecie
Lifestyle

Najciekawsze zwyczaje wielkanocne na świecie

W Polsce zwyczaje wielkanocne kształtowały się przez lata, niektóre z nich się sięgają nawet XIV wieku. I chociaż Wielkanoc obchodzona jest w całej Polsce, to mimo wszystko niektóre wielkanocne tradycje różnią się w zależności od regionu naszego kraju. A jak to wygląda na świecie? Poniżej lista najciekawszych zwyczajów związanych z Wielkanocą.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Wielka Sobota na Korfu, czyli uwaga na garnki!

Odwiedzając Korfu w Wielką Sobotę uważajcie, by nie dostać w głowę garnkiem 😉 Gliniane naczynia i miski wyrzuca się tu z okien na ulicę. Część z mieszkańców wyspy uznaje, że zwyczaj ten wywodzi się od Wenecjan, inni uważają, że wyrzucanie naczyń na ulicę symbolizuje wiosnę i nowe uprawy, które zbiera się do nowych naczyń.

Wielkanoc w Australii bez królika?

W dalekiej Australii króliki uznawane są za szkodniki, które niszczą lokalne uprawy. Zdecydowanie większą sympatią cieszy się inne urocze zwierzątko – wielkouch króliczy. Kampania na rzecz zastąpienia znanego nam królika wielkanocnego na wielkoucha trwa w Australii od 1991 roku. Obecnie prędzej natkniecie się w Australii na czekoladowego wielkoucha, zwanego tez Wielkouchem Króliczym lub Bilby Wielkouch niż na znanego nam zajączka. Co ciekawe część dochodów ze sprzedaży czekoladowej kopii jest przeznaczana na ochronę wielkoucha.

Wielkanoc na Sycylii tylko dla osób o mocnych nerwach…

W miejscowości Prizzi na Sycylii można się niezle wystraszyć. Mieszkańcy miasta noszą bowiem przerażające maski i czerwone szaty, które mają symbolizować diabły. Każdy z przebranych tak mieszkańców dręczy tyle dusz ile zdoła. Owe dręczenie odbywa się do południa i polega na zmuszaniu jak największej ilości osób do zapłacenia za drinki. Po południu Dziewica Maryja i zmartwychwstały Chrystus ratują świat, przeganiając diabły z pomocą aniołów.

Wielkanoc w Waszyngtonie, czyli turlaj jajko!

Od ponad 130 lat w Białym Domu, a w zasadzie na trawniku przed Białym Domem, odbywa się Easter Egg Roll, czyli wielkanocne turlanie jajka. Kolorową pisankę turla się po trawie z użyciem dużej drewnianej łyżki. Wygrywa ten kto szybciej dotoczy całe jajko. Nad wszystkim, zgodnie z tradycją, czuwa prezydent.

Hiszpańska Wielkanoc aż włos się jeży…

W miasteczku Verges w Wielki Czwartek na ulicach miast odbywa się tradycyjny taniec śmierci, czyli “dansa de la mort”. Mieszkańcy przebierają się w kostiumy szkieletów i paradują po mieście niosąc pudła z popiołem. Makabryczny taniec rozpoczyna się o północy i trwa trzy godziny.

Wielkanoc we Francji, czyli czas na ogromny omlet

Na głównym rynku francuskiego miast Haux w Wielki Poniedziałek odbywa się smażenie gigantycznego omleta. Do jego produkcji zużywa się ponad 4500 jaj a spróbować może go nawet i tysiąc osób. Tradycja sięga czasów Napoleona, kiedy to przechodząc z całą swoją armią przez południową Francję, zatrzymał się w Haux na posiłek. Mieszkańcy miasta zaserwowali przybyszom omlety.

Wielkanoc w Norwegii z kryminałem w tle

Każdy miłośnik kryminałów wie, że Skandynawia kryminałem stoi. W Norwegii kryminały odgrywają też istotną rolę w obchodzeniu Świąt Wielkanocnych. Specjalnie na Wielkanoc wydawane są książki zwane jako “wielkanocne thrillery” znana jako Paskekrimmen. Podobno tradycja sięga 1923 roku, kiedy najnowsza część powieści kryminalnych była promowana w gazetach w taki sposób, że do złudzenia przypomniała prawdziwe wiadomości, przez co wiele ludzi uznało je za autentyczne doniesienia.

Wielkanoc w Finlandii – uwaga na czarownice!

W Finlandii dzieci malują swoje twarze, wiążą chusty na głowach i przebierają się za… czarownice. Spacerując po ulicach z wierzbowymi gałązkami przyozdobionymi piórami, proszą spotkanych na ulicach ludzi o czekoladowe jajka. Co ciekawe w niektórych zachodnich regionach Finlandii przed domami rozpala między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną rozpala się ogniska, by w ten sposób przegnać latające na miotłach czarownice.

Wielkanocny wybuch we Włoszech

Trzeba przyznać, że mieszkańcy Florencji hucznie obchodzą Wielkanoc. Ulicami miasta przechodzi pochód ludzi w kolorowych strojach z XV wieku, którzy pchają ozdobny, wypełniony fajerwerkami wóz. Pochód dociera do drzwi katedry, gdzie arcybiskup podpala wóz, a wszyscy zebrani mogą obserwować dwudziestominutowy pokaz fajerwerków.

Wielkanocne lanie śledzia w Irlandii

Na ulicach irlandzkich miast w Wielką Sobotę odbywa się niezwykły pochód, któremu przewodzi lokalny rzeźnik niosąc na długim kiju śledzia – symbol trwającego postu. Uczestnicy pochodu demonstrują swoje zmęczenie trwającym zbyt długo postem, bijąc kijami i pałkami zawieszonego śledzia. Tak zmasakrowany śledź trafia wprost do rzeki, a na jego miejsce rzeźnik zawiesza barani udziec, symbol uroczystego świętowania i ucztowania.

Ciekawi jesteśmy, które z wielkanocnych zwyczajów zaskoczyły Was najbardziej. Czy uczestniczyliście już może w którychś z nich?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four + sixteen =