Jak uzyskać odszkodowanie od linii lotniczych?
Porady Vlog

Jak łatwo uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej? – odpowiadamy

Jeżeli czytasz ten artykuł to zakładam, że temat opóźnionego lub odwołanego lotu nie jest ci obcy. Takie sytuacje zdarzają się codziennie na wszystkich lotniskach świata i nie jest to nic przyjemnego. Sam również wielokrotnie miałem opóźniony lot jednak kiedy trwa to kilka godzin należy dochodzić swoich praw u przewoźnika. Czy jest to proste? Jakie odszkodowanie możesz uzyskać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot
Odzszkodowanie za opóźniony lot
Kliknij i sprawdź czy należy ci się odszkodowanie

Ile musi trwać opóźnienie oby ubiegać się o odszkodowanie?

Kiedy lecisz na urlop, ważne spotkanie lub w odwiedziny do najbliższych, to ostatnią rzeczą jakiej pragniesz jest koczowanie na lotnisku lub w hotelu przez kilka a czasem nawet kilkanaście godzin. Nie każdy pasażer wie, że już po trzech godzinach opóźnienia lotu można ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczej. Co ważne, liczy się różnica pomiędzy planowanym a faktycznym czasem lądowania w miejscu docelowym. Wysokość odszkodowania jest regulowana przepisami Unii Europejskiej o czym mowa w dalszej części.

Niezależnie od linii lotniczej przyczyny techniczne są częstym argumentem odmowy wypłaty odszkodowania
Niezależnie od linii lotniczej przyczyny techniczne są częstym argumentem odmowy wypłaty odszkodowania

Za co jeszcze można dostać odszkodowanie od linii lotniczej i ile mam czasu na zgłoszenie szkody?

O odszkodowanie od linii lotniczych można się ubiegać w trzech przypadkach:

  1. Lot został opóźniony powyżej trzech godzin
  2. Połączenie zostało odwołane
  3. Nie wpuszczono cię na pokład samolotu – overboarding

Jak szybko trzeba działać kiedy mleko się rozlało? Zachowaj spokój. Masz bilet lub umowę z biurem podróży. Masz swoje prawa. Według orzeczenia Sądu Najwyższego RP z dnia 17 marca 2017 roku likwidacja szkody powinna odbyć się w ciągu roku od jej wystąpienia. To sporo czasu. Zaleca się co prawda niezwłoczne zgłoszenie szkody, ale to nie znaczy, że jeżeli miałeś taką sytuację kilka miesięcy temu to wszystko stracone. Warto wrócić do sprawy i walczyć o swoje, to się po prostu opłaca.

Jakie odszkodowanie można dostać od linii lotniczej?

Na szczęście przepisy o wysokości odszkodowania za odwołanie, opóźnienie lotu lub brak możliwości wejścia na pokład są regulowane przez Unię Europejską. Tak więc odszkodowanie u wszystkich przewoźników jest takie samo i można uzyskać nawet 600 Euro. Kluczową zmienną jest długość trasy lotu co obrazuje poniższa grafika.

wysokość odszkodowania od linii lotniczej
Rys. Wysokość odszkodowania zależy od długości trasy

W naszym filmie Sylwia opowiada na temat tego jak uzyskać odszkodowanie

link do formularza ACB

Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej?

Nie zawsze uzyskanie odszkodowania jest proste. W uzasadnieniach odmowy wypłaty odszkodowania można przeczytać, np. „Ptak wpadł do silnika. Bardzo nam przykro ale to nie nasza wina.” W takim momencie wielu pasażerów rezygnuje z dochodzenia swoich praw, zwyczajnie odpuszczamy, bo perspektywa wielomiesięcznej wymiany pism z liniami lotniczymi i Urzędem Lotnictwa Cywilnego, wydaje nam się nie warta zachodu. Do tego dochodzi stres i konieczność znajomości prawa. Na szczęście jest dużo łatwiejsza a jednocześnie bardziej skuteczna droga, którą sprawdziliśmy.

Jeżeli uważasz, że należy ci się odszkodowanie od linii lotniczej skorzystaj z AirCashBack, które zajmie się wszelkimi formalnościami. Eksperci portalu ocenią czy odszkodowanie ci się należy oraz poprowadzą całą sprawę aż do momentu wypłaty. Dlaczego warto skorzystać z AirCashBack? Po pierwsze, bo to wygodne (wystarczy wypełnić formularz na stronie), po drugie skuteczne, po trzecie złożenie roszczenia do linii lotniczej za ich pośrednictwem jest całkowicie bezpłatne. Nawet koszty ewentualnego postępowania sądowego wraz z ryzykiem przegranej biorą na siebie. Dopiero po uzyskaniu odszkodowania pobierają prowizję w wysokości 25% od jego wartości. To co równie ważne, to że przyjmują sprawy nawet do trzech lat wstecz. Zarówno my jak i nasi znajomi korzystaliśmy z ich usług i dlatego z pełnym przekonaniem polecamy AirCashBack.

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 17 =