Pies Cynamon
Porady

Wyjazd z psem za granicę – o czym pamiętać

Od początku majówkę zamierzaliśmy spędzić z naszym psem Cynamonem. Kiedy planowaliśmy wraz ze znajomymi wspólny urlop, pojawiła się propozycja jednodniowego wyjazdu za granicę Polski. Stanęliśmy przed dylematem, jak do tego wyjazdu przygotować naszego psa i jakie dokumenty powinniśmy mu wyrobić. Na początku myśleliśmy, że zajmie nam to bardzo dużo czasu, rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Wszystko załatwiliśmy sprawnie i szybko, a sam wyjazd z Cynamonem wspominamy bardzo dobrze. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, o których trzeba pamiętać wybierając się z czworonogiem na zagraniczny wyjazd do państw Unii Europejskiej drogą lądową.

AirCashBack - uzyskaj odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Po pierwsze – oznaczenie psa mikrochipem

Mikrochip to specjalne urządzenie, wielkości ziarenka ryżu, które wszczepia się psu pod skórę. Czip zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, który można odczytać za pomocą specjalnego czytnika. Zabieg wszczepienia mikrochipu jest błyskawiczny i prawie bezbolesny.

Koszt ok.70zł

Zobacz też naszego vloga ze zwiedzania czeskiej Pragi z psem

 

Po drugie – szczepienie przeciwko wściekliźnie

Posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie to wymóg, który koniecznie trzeba spełnić zabierając psa za granicę. Istotna jest tutaj kolejność, najpierw należy wszczepić psu chip, potem zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Według wymogów stawianych przez państwa UE, szczepienia muszą być wykonane przynajmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy.

W przypadku zwierząt szczepionych pierwszy raz, szczepienia nabiera ważności po 3 tygodniach (21 dniach), u psów szczepionych regularnie, „zaczyna działać” w zasadzie od razu. Data zabiegu, numer i nazwa preparatu zostaje wpisana do paszportu wraz z pieczątką lecznicy. Jeszcze jedna ważna uwaga, zwierzę musi mieć skończone minimum 3 miesiące.

Koszt ok.30zł

Po trzecie –  paszport

Paszport jest obowiązkowym dokumentem, który powinniśmy posiadać przekraczając granicę państw Unii Europejskiej. Po zaczipowaniu i zaszczepieniu (pamiętaj o tej kolejności) psa powinniśmy mu wyrobić paszport. Paszport dla psa wydaję się od ręki w wybranych klinikach weterynaryjnych. Listę uprawnionych miejsc znajdziecie tu


Ze swojej strony, polecam zadzwonić w wybrane miejsce i upewnić się, czy paszporty są dostępne. Dokument ma formę książeczki i zwiera m.in.: dokładne dane właściciela, dane lekarza weterynarii wystawiającego paszport, informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie. Ważny jest przez całe życie zwierzaka.

Koszt ok. 100zł

Niektóre kraje UE mogą wymagać dodatkowych szczepień i dokumentów uprawniających do wjazdu z psem. Powyżej omówiliśmy ogólne zasady przewożenia psa zagranice.  Szczegółowe informacje dotyczące przewozu zwierząt znajdziecie na stronie Głównego Inspektoratu Weterynajnego. Ze względu na zróżnicowanie przepisów wjazdowych, zawsze należy sprawdzić aktualne wytyczne danego kraju w kwestii wwożenia zwierząt.

Wyjazd z psem za granicę wiąże się ze spełnieniem kilku warunków. Jednak z własnego doświadczenia musimy wam powiedzieć, że było warto.

2 Responses

  1. Bardzo przydatny wpis. Zrób proszę kontynuacje, w której opiszesz, jak ułatwić psu podróż np. w samochodzie, bo to jest równie ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + sześć =